LM73605QURNPRQ1
DigiKey Part Number
296-LM73605QURNPRQ1TR-ND - Tape & Reel (TR)
296-LM73605QURNPRQ1CT-ND - Cut Tape (CT)
296-LM73605QURNPRQ1DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
LM73605QURNPRQ1
Description
IC REG BUCK ADJ 5A 30WQFN
Detailed Description
Buck Switching Regulator IC Positive Adjustable 1V 1 Output 5A 30-WFQFN Exposed Pad
Category
Voltage - Output (Max)
34.2V
Frequency - Switching
350kHz ~ 2.2MHz
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C (TJ)
Output Configuration
Positive
Grade
Automotive
Topology
Qualification
AEC-Q100
Voltage - Input (Min)
3.5V
Voltage - Input (Max)
36V