LM73605EVM-5V-2MHZ
DigiKey Part Number
296-48008-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
LM73605EVM-5V-2MHZ
Description
EVAL BOARD FOR LM73605
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
LM73605 - 1 Non-Isolated Output DC/DC, Step Down Evaluation Board
Category
Current - Output
5A
Manufacturer
Texas Instruments
Voltage - Input
6V ~ 36V
Packaging
Bulk
Regulator Topology
Buck
Part Status
Active
Frequency - Switching
2.2MHz
Main Purpose
DC/DC, Step Down
Contents
Board(s)
Outputs and Type
1 Non-Isolated Output
Utilized IC / Part
LM73605
Voltage - Output
5V