LM53600AQDSXTQ1
DigiKey Part Number
296-43714-2-ND - Tape & Reel (TR)
296-43714-1-ND - Cut Tape (CT)
296-43714-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
LM53600AQDSXTQ1
Description
IC REG BUCK ADJ 650MA 10WSON
Manufacturer Standard Lead Time
6 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Buck Switching Regulator IC Positive Adjustable 3.3V 1 Output 650mA 10-WFDFN Exposed Pad
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
LM53600AQDSXTQ1 Models
Category
Voltage - Output (Max)
6V
Mfr
Current - Output
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Frequency - Switching
2.1MHz
Part Status
Active
Synchronous Rectifier
Yes
Function
Step-Down
Operating Temperature
-40°C ~ 150°C (TJ)
Output Configuration
Positive
Grade
Automotive
Topology
Qualification
AEC-Q100
Output Type
Mounting Type
Surface Mount
Number of Outputs
1
Package / Case
Voltage - Input (Min)
3.8V
Supplier Device Package
10-WSON (3x3)
Voltage - Input (Max)
36V