LM5007SD/NOPB
DigiKey Part Number
296-LM5007SD/NOPBTR-ND - Tape & Reel (TR)
296-LM5007SD/NOPBCT-ND - Cut Tape (CT)
296-LM5007SD/NOPBDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
LM5007SD/NOPB
Description
IC REG BUCK ADJ 500MA 8WSON
Manufacturer Standard Lead Time
6 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Buck Switching Regulator IC Positive Adjustable 2.5V 1 Output 500mA 8-WDFN Exposed Pad
EDA/CAD Models
LM5007SD/NOPB Models
Category
Voltage - Input (Max)
75V
Voltage - Output (Max)
73V
Part Status
Active
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C (TJ)
Supplier Device Package
8-WSON (4x4)
Voltage - Input (Min)
9V