LM5007MMX/NOPB | |
|---|---|
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | LM5007MMX/NOPB |
Description | IC REG BUCK ADJ 500MA 8VSSOP |
Manufacturer Standard Lead Time | 12 Weeks |
Customer Reference | |
Detailed Description | Buck Switching Regulator IC Positive Adjustable 2.5V 1 Output 500mA 8-TSSOP, 8-MSOP (0.118", 3.00mm Width) |
Datasheet | Datasheet |
EDA/CAD Models | LM5007MMX/NOPB Models |
Category | Voltage - Input (Max) 75V |
Mfr | Voltage - Output (Min/Fixed) |
Packaging Tape & Reel (TR) Cut Tape (CT) Digi-Reel® | Voltage - Output (Max) 73V |
Part Status Active | Current - Output |
Function Step-Down | Synchronous Rectifier No |
Output Configuration Positive | Operating Temperature -40°C ~ 125°C (TJ) |
Topology | Mounting Type Surface Mount |
Output Type | Package / Case |
Number of Outputs 1 | Supplier Device Package 8-VSSOP |
Voltage - Input (Min) 9V | Base Product Number |