LM5007MMX/NOPB
DigiKey Part Number
296-35287-2-ND - Tape & Reel (TR)
296-35287-1-ND - Cut Tape (CT)
296-35287-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
LM5007MMX/NOPB
Description
IC REG BUCK ADJ 500MA 8VSSOP
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Buck Switching Regulator IC Positive Adjustable 2.5V 1 Output 500mA 8-TSSOP, 8-MSOP (0.118", 3.00mm Width)
EDA/CAD Models
LM5007MMX/NOPB Models
Category
Voltage - Input (Max)
75V
Voltage - Output (Max)
73V
Part Status
Active
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C (TJ)
Supplier Device Package
8-VSSOP
Voltage - Input (Min)
9V