LM4040D25IDCKR | |
|---|---|
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | LM4040D25IDCKR |
Description | IC VREF SHUNT 1% SC70-5 |
Manufacturer Standard Lead Time | 6 Weeks |
Customer Reference | |
Detailed Description | Shunt Voltage Reference IC Fixed 2.5V V ±1% 15 mA SC-70-5 |
Datasheet | Datasheet |
EDA/CAD Models | LM4040D25IDCKR Models |
Category | Temperature Coefficient 150ppm/°C |
Manufacturer Texas Instruments | Noise - 10Hz to 10kHz 35µVrms |
Packaging Tape & Reel (TR) Cut Tape (CT) Digi-Reel® | Current - Cathode 80 µA |
Part Status Active | Operating Temperature -40°C ~ 85°C (TA) |
Reference Type Shunt | Mounting Type Surface Mount |
Output Type Fixed | Package / Case 5-TSSOP, SC-70-5, SOT-353 |
Voltage - Output (Min/Fixed) 2.5V | Supplier Device Package SC-70-5 |
Current - Output 15 mA | Base Product Number |
Tolerance ±1% |