LM3530UME-40B/NOPB
DigiKey Part Number
296-40192-2-ND - Tape & Reel (TR)
296-40192-1-ND - Cut Tape (CT)
296-40192-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
LM3530UME-40B/NOPB
Description
IC LED DRV RGLTR PWM 12DSBGA
Manufacturer Standard Lead Time
6 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
LED Driver IC 1 Output DC DC Regulator Step-Up (Boost) PWM Dimming 30mA 12-DSBGA
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
LM3530UME-40B/NOPB Models
Category
Voltage - Output
40V
Manufacturer
Texas Instruments
Current - Output / Channel
30mA
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Frequency
500kHz
Part Status
Active
Dimming
PWM
Type
DC DC Regulator
Applications
Backlight
Topology
Step-Up (Boost)
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C (TA)
Internal Switch(s)
Yes
Mounting Type
Surface Mount
Number of Outputs
1
Package / Case
12-XFBGA, DSBGA
Voltage - Supply (Min)
2.7V
Supplier Device Package
12-DSBGA
Voltage - Supply (Max)
5.5V