LM3480IM3-12/NOPB | |
|---|---|
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | LM3480IM3-12/NOPB |
Description | IC REG LINEAR 12V 100MA SOT23-3 |
Manufacturer Standard Lead Time | 12 Weeks |
Customer Reference | |
Detailed Description | Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 100mA SOT-23-3 |
Datasheet | Datasheet |
EDA/CAD Models | LM3480IM3-12/NOPB Models |
Category | Voltage Dropout (Max) 1.2V @ 100mA |
Mfr | Current - Output |
Packaging Tape & Reel (TR) Cut Tape (CT) Digi-Reel® | Current - Quiescent (Iq) 2 mA |
Part Status Active | Protection Features Over Current, Over Temperature |
Output Configuration | Operating Temperature -40°C ~ 125°C |
Output Type | Mounting Type Surface Mount |
Number of Regulators 1 | Package / Case TO-236-3, SC-59, SOT-23-3 |
Voltage - Input (Max) 30V | Supplier Device Package SOT-23-3 |
Voltage - Output (Min/Fixed) 12V | Base Product Number |