LM2937ESX-3.3/NOPB
DigiKey Part Number
LM2937ESX-3.3/NOPBTR-ND - Tape & Reel (TR)
LM2937ESX-3.3/NOPBCT-ND - Cut Tape (CT)
LM2937ESX-3.3/NOPBDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
LM2937ESX-3.3/NOPB
Description
IC REG LINEAR 3.3V 500MA TO263
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 500mA TO-263 (DDPAK-3)
EDA/CAD Models
LM2937ESX-3.3/NOPB Models
Current - Quiescent (Iq)
10 mA
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Current - Supply (Max)
20 mA
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C (TJ)
Package / Case
TO-263-4, D2PAK (3 Leads + Tab), TO-263AA
Voltage - Input (Max)
26V
Supplier Device Package
TO-263 (DDPAK-3)
Voltage - Output (Min/Fixed)
3.3V
Base Product Number
Voltage Dropout (Max)
1V @ 500mA