LM2676T-12/NOPB
DigiKey Part Number
LM2676T-12/NOPB-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
LM2676T-12/NOPB
Description
IC REG BUCK 12V 3A TO220-7
Manufacturer Standard Lead Time
18 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Buck Switching Regulator IC Positive Fixed 12V 1 Output 3A TO-220-7 Formed Leads
EDA/CAD Models
LM2676T-12/NOPB Models
Category
Voltage - Input (Max)
40V
Frequency - Switching
260kHz
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C (TJ)
Mounting Type
Through Hole
Supplier Device Package
TO-220-7
Voltage - Input (Min)
8V