LM140LAH-12
DigiKey Part Number
296-41163-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
LM140LAH-12
Description
IC REG LINEAR 12V 100MA TO3
Detailed Description
Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 100mA TO-3
EDA/CAD Models
LM140LAH-12 Models
Current - Quiescent (Iq)
3 mA
Packaging
Bulk
Current - Supply (Max)
4.5 mA
PSRR
72dB (120Hz)
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Voltage - Input (Max)
35V
Voltage - Output (Min/Fixed)
12V
Voltage Dropout (Max)
2V @ 1A