LM1117T-3.3/NOPB
DigiKey Part Number
LM1117T-3.3/NOPB-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
LM1117T-3.3/NOPB
Description
IC REG LINEAR 3.3V 800MA TO220-3
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 800mA TO-220-3
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
LM1117T-3.3/NOPB Models
Current - Quiescent (Iq)
5 mA
Series
Current - Supply (Max)
10 mA
Packaging
Tube
PSRR
75dB (120Hz)
Operating Temperature
0°C ~ 125°C
Output Type
Mounting Type
Through Hole
Package / Case
TO-220-3
Voltage - Input (Max)
15V
Supplier Device Package
TO-220-3
Voltage - Output (Min/Fixed)
3.3V
Base Product Number
Voltage Dropout (Max)
1.2V @ 800mA