LM1117IMPX-3.3/NOPB
DigiKey Part Number
LM1117IMPX-3.3/NOPBTR-ND - Tape & Reel (TR)
LM1117IMPX-3.3/NOPBCT-ND - Cut Tape (CT)
LM1117IMPX-3.3/NOPBDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
LM1117IMPX-3.3/NOPB
Description
IC REG LIN 3.3V 800MA SOT-223-4
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 800mA SOT-223-4
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
LM1117IMPX-3.3/NOPB Models
Category
Current - Output
Mfr
Current - Quiescent (Iq)
5 mA
Series
Current - Supply (Max)
10 mA
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
PSRR
75dB (120Hz)
Part Status
Active
Protection Features
Over Current, Over Temperature
Output Configuration
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Output Type
Mounting Type
Surface Mount
Number of Regulators
1
Package / Case
TO-261-4, TO-261AA
Voltage - Input (Max)
15V
Supplier Device Package
SOT-223-4
Voltage - Output (Min/Fixed)
3.3V
Base Product Number
Voltage Dropout (Max)
1.2V @ 800mA