LM1086CSX-3.3/NOPB
DigiKey Part Number
LM1086CSX-3.3/NOPBTR-ND - Tape & Reel (TR)
LM1086CSX-3.3/NOPBCT-ND - Cut Tape (CT)
LM1086CSX-3.3/NOPBDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
LM1086CSX-3.3/NOPB
Description
IC REG LINEAR 3.3V 1.5A TO263
Detailed Description
Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 1.5A TO-263 (DDPAK-3)
EDA/CAD Models
LM1086CSX-3.3/NOPB Models
Current - Quiescent (Iq)
5 mA
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Current - Supply (Max)
10 mA
PSRR
72dB (120Hz)
Output Configuration
Protection Features
Over Current, Over Temperature, Short Circuit
Output Type
Operating Temperature
0°C ~ 125°C
Mounting Type
Surface Mount
Voltage - Input (Max)
27V
Package / Case
TO-263-4, D2PAK (3 Leads + Tab), TO-263AA
Voltage - Output (Min/Fixed)
3.3V
Supplier Device Package
TO-263 (DDPAK-3)
Voltage Dropout (Max)
1.5V @ 1.5A