LM1085IT-12/NOPB
DigiKey Part Number
LM1085IT-12/NOPB-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
LM1085IT-12/NOPB
Description
IC REG LINEAR 12V 3A TO220-3
Detailed Description
Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 3A TO-220-3
EDA/CAD Models
LM1085IT-12/NOPB Models
Current - Quiescent (Iq)
10 mA
PSRR
60dB (120Hz)
Protection Features
Over Current, Over Temperature
Output Configuration
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C (TJ)
Output Type
Mounting Type
Through Hole
Package / Case
TO-220-3
Voltage - Input (Max)
18V
Supplier Device Package
TO-220-3
Voltage - Output (Min/Fixed)
12V
Base Product Number
Voltage Dropout (Max)
1.5V @ 3A