F28P550SJ9PDTR
DigiKey Part Number
296-F28P550SJ9PDTR-ND - Tape & Reel (TR)
296-F28P550SJ9PDTRCT-ND - Cut Tape (CT)
296-F28P550SJ9PDTRDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
F28P550SJ9PDTR
Description
C2000 32-BIT MCU, 1X C28X + 1X C
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
C28x TMS320F28P55x Microcontroller IC 32-Bit 150MHz 1MB (1M x 8) FLASH 128-TQFP (14x14)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
F28P550SJ9PDTR Models
Category
Program Memory Size
Mfr
Program Memory Type
FLASH
Series
RAM Size
133K x 8
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
2.8V ~ 3.63V
Part Status
Active
Data Converters
A/D 39x12b SAR; D/A 1x12b
Core Processor
C28x
Oscillator Type
Internal
Core Size
32-Bit
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C (TA)
Speed
150MHz