CD74HC390M96
DigiKey Part Number
296-14526-2-ND - Tape & Reel (TR)
296-14526-1-ND - Cut Tape (CT)
296-14526-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CD74HC390M96
Description
IC DECADE COUNTR DL 4BIT 16SOIC
Manufacturer Standard Lead Time
6 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Counter IC Counter, Decade 2 Element 4 Bit Negative Edge 16-SOIC
EDA/CAD Models
CD74HC390M96 Models
Category
Reset
Asynchronous
Manufacturer
Texas Instruments
Count Rate
35 MHz
Series
Trigger Type
Negative Edge
Digi-Reel®
Voltage - Supply
2 V ~ 6 V
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Logic Type
Counter, Decade
Mounting Type
Surface Mount
Direction
Up
Package / Case
16-SOIC (0.154", 3.90mm Width)