CD74HC283M96
DigiKey Part Number
296-31579-2-ND - Tape & Reel (TR)
296-31579-1-ND - Cut Tape (CT)
296-31579-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CD74HC283M96
Description
IC BINARY FULL ADDER 4BIT 16SOIC
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Binary Full Adder with Fast Carry IC 16-SOIC
EDA/CAD Models
CD74HC283M96 Models
Product Attributes
Filter Similar Products
Category
Number of Bits
4
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Package / Case
16-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
Part Status
Active
Supplier Device Package
16-SOIC
Logic Type
Binary Full Adder with Fast Carry
Base Product Number
Supply Voltage
2V ~ 6V