CD74HC173M96
DigiKey Part Number
296-31571-2-ND - Tape & Reel (TR)
296-31571-1-ND - Cut Tape (CT)
296-31571-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CD74HC173M96
Description
IC FF D-TYPE SINGLE 4BIT 16SOIC
Manufacturer Standard Lead Time
6 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Flip Flop 1 Element D-Type 4 Bit Positive Edge 16-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
CD74HC173M96 Models
Product Attributes
Filter Similar Products
Category
Max Propagation Delay @ V, Max CL
34ns @ 6V, 50pF
Manufacturer
Texas Instruments
Trigger Type
Positive Edge
Series
Current - Output High, Low
7.8mA, 7.8mA
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Voltage - Supply
2V ~ 6V
Part Status
Active
Current - Quiescent (Iq)
8 µA
Function
Master Reset
Input Capacitance
10 pF
Type
D-Type
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C (TA)
Output Type
Tri-State, Non-Inverted
Mounting Type
Surface Mount
Number of Elements
1
Supplier Device Package
16-SOIC
Number of Bits per Element
4
Package / Case
16-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
Clock Frequency
60 MHz