AMC1301QDWVQ1
DigiKey Part Number
296-46919-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
AMC1301QDWVQ1
Manufacturer Standard Lead Time
6 Weeks
EDA/CAD Models
AMC1301QDWVQ1 Models
Category
Current - Output / Channel
13 mA
Mfr
Voltage - Supply Span (Min)
3 V
Packaging
Tube
Voltage - Supply Span (Max)
5.5 V
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Amplifier Type
Grade
Automotive
Number of Circuits
1
Qualification
AEC-Q100
Gain Bandwidth Product
1 MHz
Mounting Type
Surface Mount
Current - Input Bias
60 µA
Package / Case
8-SOIC (0.295", 7.50mm Width)
Voltage - Input Offset
50 µV
Supplier Device Package
8-SOIC
Current - Supply
5.9mA