PTT0.50BK100
DigiKey Part Number
1030-PTT0.50BK100-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PTT0.50BK100
Description
EXPAND SLEEVE 1/2" X 100' BLACK
Manufacturer Standard Lead Time
7 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Sleeve X 100' (30.48m) Black
Category
Length
100' (30.48m)
Manufacturer
Techflex
Wall Thickness
0.025" (0.64mm)
Series
Operating Temperature
-70°C ~ 125°C
Packaging
Bulk
Heat Protection
Heat Resistant
Part Status
Active
Abrasion Protection
Abrasion and Cut Resistant
Type
Sleeve
Liquid Protection
Gasoline Resistant
Type Attributes
Expandable
Environment Protection
UV Resistant
Diameter - Inside, Non-Expanded
0.500" (12.70mm)
Features
Chemical Resistant, Clean Cut, Solvent Resistant, Tight Weave
Diameter - Inside, Expanded
0.625" (15.88mm)