TPLH-3R0/12WR10X30
DigiKey Part Number
2085-TPLH-3R0/12WR10X30-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
TPLH-3R0/12WR10X30
Description
CAP 12F 3.0V T/H
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
12 F (EDLC) Supercapacitor 3 V Radial, Can 40mOhm @ 1kHz 1000 Hrs @ 65°C
Category
Lifetime @ Temp.
1000 Hrs @ 65°C
Termination
PC Pins
Series
Mounting Type
Through Hole
Package / Case
Radial, Can
Part Status
Active
Lead Spacing
0.197" (5.00mm)
Capacitance
12 F
Size / Dimension
0.394" Dia (10.00mm)
Tolerance
±5%
Height - Seated (Max)
1.240" (31.50mm)
Voltage - Rated
3 V
Operating Temperature
-40°C ~ 65°C
ESR (Equivalent Series Resistance)
40mOhm @ 1kHz