TPLH-2R7/12WR10X30
DigiKey Part Number
2085-TPLH-2R7/12WR10X30-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
TPLH-2R7/12WR10X30
Description
CAP 12F 2.7V THROUGH HOLE
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
12 F (EDLC) Supercapacitor 2.7 V Radial, Can 36mOhm @ 1kHz 1500 Hrs @ 85°C
Category
Lifetime @ Temp.
1500 Hrs @ 85°C
Packaging
Bulk
Lead Spacing
0.197" (5.00mm)
Capacitance
12 F
Size / Dimension
0.394" Dia (10.00mm)
Voltage - Rated
2.7 V
Height - Seated (Max)
1.260" (32.00mm)
ESR (Equivalent Series Resistance)
36mOhm @ 1kHz
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C