TPLC-3R8/220MR16X25
DigiKey Part Number
2085-TPLC-3R8/220MR16X25-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
TPLC-3R8/220MR16X25
Description
CAP LITHIUM HYBRID 220F 3.8V
Manufacturer Standard Lead Time
8 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
220 F (EDLC) Supercapacitor 3.8 V Radial, Can 65mOhm @ 1kHz 1000 Hrs @ 70°C
Category
Lifetime @ Temp.
1000 Hrs @ 70°C
Manufacturer
Tecate Group
Termination
PC Pins
Series
Mounting Type
Through Hole
Packaging
Tray
Package / Case
Radial, Can
Part Status
Active
Lead Spacing
0.295" (7.50mm)
Capacitance
220 F
Size / Dimension
0.630" Dia (16.00mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
1.063" (27.00mm)
Voltage - Rated
3.8 V
Operating Temperature
-15°C ~ 70°C
ESR (Equivalent Series Resistance)
65mOhm @ 1kHz