PBLH-12R0/112ST
DigiKey Part Number
2085-PBLH-12R0/112ST-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PBLH-12R0/112ST
Description
CAP EDLC 112F 12V UCAP PACK
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
112 F (EDLC) Supercapacitor 12 V Module 20mOhm @ 1kHz 1500 Hrs @ 65°C
Category
Lifetime @ Temp.
1500 Hrs @ 65°C
Manufacturer
Tecate Group
Termination
Screw Terminals
Packaging
Bulk
Package / Case
Module
Size / Dimension
6.614" L x 1.654" W (168.00mm x 42.00mm)
Capacitance
112 F
Height - Seated (Max)
3.543" (90.00mm)
Voltage - Rated
12 V
Operating Temperature
-40°C ~ 65°C
ESR (Equivalent Series Resistance)
20mOhm @ 1kHz