W54-XA1A99C10-10
W54-XA1A99C10-10
Circuit Breaker Basics - Another Teaching Moment
W54-XA1A99C10-10
DigiKey Part Number
1111-W54-XA1A99C10-10-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
W54-XA1A99C10-10
Description
CIR BRKR THRM 10A 250VAC
Customer Reference
Detailed Description
Circuit Breaker Thermal 10A 250 V AC DC Push to Reset Panel Mount
Category
Breaker Type
Thermal
Manufacturer
TE Connectivity AMP Connectors
Current Rating (Amps)
10A
Series
Voltage Rating - AC
250 V