KUP-14A15-120 | |
|---|---|
DigiKey Part Number | 1111-KUP-14A15-120-ND |
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | KUP-14A15-120 |
Description | GENERAL PURPOSE RELAYS 3PDT PLAI |
Manufacturer Standard Lead Time | 4 Weeks |
Customer Reference | |
Detailed Description | General Purpose Relay 3PDT (3 Form C) 120VAC Coil Socketable |
Datasheet | Datasheet |
Category | Coil Type Non Latching |
Mfr | Termination Style Plug In, Quick Connect - 0.187" (4.7mm) |
Series | Coil Insulation Class B |
Packaging Bulk | Must Operate Voltage 102 VAC |
Part Status Active | Operate Time 15 ms |
Mounting Type | Release Time 10 ms |
Coil Voltage | Operating Temperature -45°C ~ 45°C |
Contact Form 3PDT (3 Form C) | Contact Material Silver Cadmium Oxide (AgCdO) |
Contact Rating (Current) 10 A | Approval Agency CSA, UR |
Switching Voltage 240VAC - Max | Relay Type |
Load - Max Switching 2400VA | Coil Resistance 1.7 kOhms |
Coil Current 24 mA |