FN9264-10-06
FN9264-10-06
FN9264-10-06
DigiKey Part Number
817-1650-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
FN9264-10-06
Description
PWR ENT MOD RCPT IEC320-C14 PNL
Manufacturer Standard Lead Time
21 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Power Entry Connector Receptacle, Male Blades - Module IEC 320-C14 Panel Mount, Flange
Category
Switch Features
Switch On-Off
Manufacturer
TE Connectivity Schaffner
Accomodates a Fuse
No
Series
Mounting Type
Panel Mount, Flange
Packaging
Tray
Termination
Quick Connect - 0.250" (6.3mm)
Part Status
Active
Panel Cutout Dimensions
Rectangular - 29.00mm x 33.00mm
Connector Style
IEC 320-C14
Material Flammability Rating
UL94 V-2
Connector Type
Receptacle, Male Blades - Module
Ingress Protection
IP40
Number of Positions
3
Approval Agency
CQC, CSA, ENEC, UL
Filter Type
Filtered (EMI, RFI) - Commercial
Base Product Number
Current Rating - Filter
10A