FN3040-10-61-C21-R65
DigiKey Part Number
817-FN3040-10-61-C21-R65-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
FN3040-10-61-C21-R65
Description
LINE FILTER 10A CHASSIS MOUNT
Manufacturer Standard Lead Time
25 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Three Phase (Delta) EMC/EMI Line Filter 10 A DC ~ 60Hz Single Stage Terminal Block
Category
Voltage - Rated AC (Phase to Phase)
530 V
Current
10 A
Series
Frequency - Operating
DC ~ 60Hz
Packaging
Box
Approval Agency
CE, CSA, ENEC, UKCA, UR
Operating Temperature
-40°C ~ 100°C
305 V