FN2020-16-06
DigiKey Part Number
817-1268-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
FN2020-16-06
Description
LINE FILTER 250VAC 16A CHASS MNT
Detailed Description
Single Phase EMC/EMI Line Filter 16 A 250V DC ~ 400Hz Single Stage Quick Connect
Category
Frequency - Operating
DC ~ 400Hz
Packaging
Tray
Operating Temperature
-25°C ~ 100°C
Termination Style
Quick Connect
Inductance
650µH
Voltage - Rated AC
250V
Base Product Number
Current
16 A