FN2010-12-07
DigiKey Part Number
817-1249-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
FN2010-12-07
Description
LINE FILTER 250VAC 12A CHASS MNT
Manufacturer Standard Lead Time
23 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Single Phase EMC/EMI Line Filter 12 A 250V DC ~ 400Hz Single Stage Wire Leads
Category
Frequency - Operating
DC ~ 400Hz
Applications
General Purpose
Packaging
Tray
Operating Temperature
-25°C ~ 100°C
Part Status
Active
Filter Type
Single Phase
Termination Style
Wire Leads
Configuration
Single Stage
Inductance
700µH
Voltage - Rated AC
250V
Base Product Number
Current
12 A