Image for CMC-0553-00-3CS2903 is not available
CMC-0553-00-3CS2903
DigiKey Part Number
CMC-0553-00-3CS2903-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CMC-0553-00-3CS2903
Description
HOOK-UP DL STRND 2/0AWG ORANGE
Manufacturer Standard Lead Time
15 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
2/0 AWG Hook-Up, Dual Wall Wire 1330/30 Orange 600V
Category
Conductor Material
Mfr
Jacket (Insulation) Material
Series
Jacket (Insulation) Diameter
0.553" (14.05mm)
Packaging
Bulk
Jacket (Insulation) Thickness
0.015" (0.38mm)
Part Status
Active
Voltage
600V
Cable Type
Operating Temperature
200°C