XT424024
DigiKey Part Number
PB1195-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
XT424024
Description
RELAY GEN PURPOSE DPDT 8A 24V
Customer Reference
Detailed Description
General Purpose Relay DPDT (2 Form C) 24VDC Coil Socketable
Category
Termination Style
Plug In
Mfr
Coil Insulation
Class F
Series
Must Operate Voltage
16.8 VDC
Packaging
Tube
Must Release Voltage
2.4 VDC
Part Status
Obsolete
Operate Time
9 ms
Mounting Type
Release Time
6 ms
Coil Voltage
Operating Temperature
-40°C ~ 70°C
Contact Form
DPDT (2 Form C)
Contact Material
Silver Nickel (AgNi)
Contact Rating (Current)
8 A
Approval Agency
cURus, VDE
Switching Voltage
400VAC - Max
Relay Type
Load - Max Switching
3200VA
Coil Resistance
1.44 kOhms
Coil Current
16.7 mA