T9GV1L14-22
DigiKey Part Number
PB2367-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
T9GV1L14-22
Description
RELAY GEN PURPOSE SPST 30A 22V
Manufacturer Standard Lead Time
41 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
General Purpose Relay SPST-NO (1 Form A) 22VDC Coil Through Hole
Category
Termination Style
PC Pin
Mfr
Seal Rating
Sealed - Flux Protection
Series
Coil Insulation
Class B
Packaging
Bulk
Must Operate Voltage
16.5 VDC
Part Status
Active
Must Release Voltage
2.2 VDC
Mounting Type
Operate Time
15 ms
Coil Voltage
Release Time
22 ms
Contact Form
SPST-NO (1 Form A)
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C
Contact Rating (Current)
30 A
Contact Material
Silver Tin Oxide (AgSnO)
Switching Voltage
480VAC - Max
Approval Agency
CQC, cURus, VDE
Load - Max Switching
14400VA
Relay Type
Coil Current
41 mA
Coil Resistance
538 Ohms