T9GS5L24-24
DigiKey Part Number
PB2440-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
T9GS5L24-24
Description
RELAY GEN PURPOSE SPDT 20A 24V
Manufacturer Standard Lead Time
41 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
General Purpose Relay SPDT (1 Form C) 24VDC Coil Through Hole
Category
Termination Style
PC Pin, Quick Connect - 0.250" (6.3mm)
Mfr
Seal Rating
Sealed - Fully
Series
Coil Insulation
Class F
Packaging
Bulk
Must Operate Voltage
18 VDC
Part Status
Active
Must Release Voltage
2.4 VDC
Mounting Type
Operate Time
15 ms
Coil Voltage
Release Time
22 ms
Contact Form
SPDT (1 Form C)
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C
Contact Rating (Current)
20 A
Contact Material
Silver Tin Oxide (AgSnO)
Switching Voltage
480VAC - Max
Approval Agency
CQC, cURus, VDE
Load - Max Switching
9600VA
Relay Type
Coil Current
37.5 mA
Coil Resistance
640 Ohms