RY211024R
RY211024R
Relay Basics - Another Teaching Moment | DigiKey Electronics
RY211024R
DigiKey Part Number
PB2073TR-ND - Tape & Reel (TR)
PB2073CT-ND - Cut Tape (CT)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RY211024R
Description
RELAY GEN PURPOSE SPDT 8A 24V
Manufacturer Standard Lead Time
19 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
General Purpose Relay SPDT (1 Form C) 24VDC Coil Through Hole
Category
Termination Style
PC Pin
Mfr
Seal Rating
Sealed - Flux Protection
Series
Must Operate Voltage
16.8 VDC
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Must Release Voltage
2.4 VDC
Part Status
Active
Operate Time
9 ms
Mounting Type
Release Time
5 ms
Coil Voltage
Operating Temperature
-40°C ~ 70°C
Contact Form
SPDT (1 Form C)
Contact Material
Silver Nickel (AgNi)
Contact Rating (Current)
8 A
Approval Agency
cURus, VDE
Switching Voltage
400VAC - Max
Relay Type
Load - Max Switching
3200VA
Coil Resistance
2.35 kOhms
Coil Current
10.2 mA