KUP-14D15-12
DigiKey Part Number
PB159-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
KUP-14D15-12
Description
RELAY GEN PURPOSE 3PDT 10A 12V
Detailed Description
General Purpose Relay 3PDT (3 Form C) 12VDC Coil Socketable
Termination Style
Plug In, Quick Connect - 0.187" (4.7mm)
Must Operate Voltage
9 VDC
Operating Temperature
-45°C ~ 70°C
Contact Rating (Current)
10 A
Switching Voltage
240VAC - Max
Coil Resistance
120 Ohms
Coil Current
100 mA