KUP-14A55-120
DigiKey Part Number
PB164-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
KUP-14A55-120
Description
RELAY GEN PURPOSE 3PDT 10A 120V
Detailed Description
General Purpose Relay 3PDT (3 Form C) 120VAC Coil Chassis Mount
Termination Style
Quick Connect - 0.187" (4.7mm)
Must Operate Voltage
102 VAC
Operating Temperature
-45°C ~ 45°C
Contact Rating (Current)
10 A
Switching Voltage
240VAC - Max
Coil Resistance
1.7 kOhms
Coil Current
24 mA