KUP-11D15-12
DigiKey Part Number
PB153-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
KUP-11D15-12
Description
RELAY GEN PURPOSE DPDT 10A 12V
Manufacturer Standard Lead Time
16 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
General Purpose Relay DPDT (2 Form C) 12VDC Coil Socketable
Category
Coil Type
Non Latching
Mfr
Termination Style
Plug In, Quick Connect - 0.187" (4.7mm)
Must Operate Voltage
9 VDC
Part Status
Active
Operating Temperature
-45°C ~ 70°C
Contact Rating (Current)
10 A
Switching Voltage
240VAC - Max
Coil Resistance
120 Ohms
Coil Current
100 mA