KUP-11A25-120
DigiKey Part Number
PB3045-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
KUP-11A25-120
Description
RELAY GEN PURPOSE DPDT 10A 120V
Manufacturer Standard Lead Time
16 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
General Purpose Relay DPDT (2 Form C) 120VAC Coil Socketable
Category
Features
Test Button
Mfr
Termination Style
Plug In, Quick Connect - 0.187" (4.7mm)
Must Operate Voltage
102 VAC
Part Status
Active
Operating Temperature
-45°C ~ 55°C
Contact Rating (Current)
10 A
Switching Voltage
240VAC - Max
Coil Resistance
2.25 kOhms
Coil Current
17.5 mA