KUEP-3D15-125 is out of stock and can be placed on backorder.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
TE Connectivity
In Stock: 0
Datasheet
General Purpose Relay SPST-NO (DM) (1 Form X) 125VDC Coil Socketable
TE Connectivity Relay Products | Digi-Key Daily
Relay Basics - Another Teaching Moment | DigiKey Electronics
KUEP-3D15-125
DigiKey Part Number
KUEP-3D15-125-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
KUEP-3D15-125
Description
RELAY GEN PURPOSE SPST 10A 125V
Manufacturer Standard Lead Time
16 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Coil Type
Non Latching
Mfr
Termination Style
Plug In, Quick Connect - 0.187" (4.7mm)
Series
Coil Insulation
Class B
Packaging
Bulk
Must Operate Voltage
93.75 VDC
Part Status
Active
Operate Time
15 ms
Mounting Type
Release Time
10 ms
Coil Voltage
Operating Temperature
-45°C ~ 70°C
Contact Form
SPST-NO (DM) (1 Form X)
Contact Material
Silver Cadmium Oxide (AgCdO)
Contact Rating (Current)
10 A
Approval Agency
CSA, UR
Switching Voltage
150VDC - Max
Relay Type
Load - Max Switching
1500VA
Coil Resistance
13.02 kOhms
Coil Current
9.6 mA