THS2512RJ
THS2512RJ
THS2512RJ
DigiKey Part Number
A131984-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
THS2512RJ
Description
RES CHAS MNT 12 OHM 5% 25W
Manufacturer Standard Lead Time
21 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
12 Ohms ±5% 25W Wirewound Chassis Mount Resistor
Category
Temperature Coefficient
±50ppm/°C
Mfr
Operating Temperature
-55°C ~ 200°C
Series
Coating, Housing Type
Aluminum
Packaging
Tray
Mounting Feature
Flanges
Part Status
Active
Size / Dimension
1.142" L x 1.102" W (29.00mm x 28.00mm)
Resistance
12 Ohms
Height - Seated (Max)
0.591" (15.00mm)
Tolerance
±5%
Lead Style
Solder Lugs
Power (Watts)
25W