RQ73C1J13KBTD
DigiKey Part Number
A140149TR-ND - Tape & Reel (TR)
A140149CT-ND - Cut Tape (CT)
A140149DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RQ73C1J13KBTD
Description
RES 13 KOHMS 0.1% 0.15W 0603
Detailed Description
13 kOhms ±0.1% 0.167W, 1/6W Chip Resistor 0603 (1608 Metric) Anti-Sulfur, Automotive AEC-Q200 Thin Film
EDA/CAD Models
RQ73C1J13KBTD Models
Temperature Coefficient
±10ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Package / Case
0603 (1608 Metric)
Size / Dimension
0.061" L x 0.031" W (1.55mm x 0.80mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.024" (0.60mm)