EP2WSS47RJ
DigiKey Part Number
1712-EP2WSS47RJCT-ND - Cut Tape (CT)
1712-EP2WSS47RJTB-ND - Tape & Box (TB)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
EP2WSS47RJ
Description
EP 2W (SS) 47R 5%
Manufacturer Standard Lead Time
25 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
47 Ohms ±5% 2W Through Hole Resistor Axial Flame Retardant Coating, Pulse Withstanding, Safety Wirewound
Category
Composition
Mfr
Features
Flame Retardant Coating, Pulse Withstanding, Safety
Series
Temperature Coefficient
±300ppm/°C
Packaging
Cut Tape (CT)
Tape & Box (TB)
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Part Status
Active
Package / Case
Resistance
Supplier Device Package
Axial
Tolerance
Size / Dimension
0.138" Dia x 0.374" L (3.50mm x 9.50mm)