CFR16J220R | |
|---|---|
DigiKey Part Number | 1712-CFR16J220RCT-ND - Cut Tape (CT) 1712-CFR16J220RTB-ND - Tape & Box (TB) |
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | CFR16J220R |
Description | RES 220 OHM 5% 1/4W AXIAL |
Manufacturer Standard Lead Time | 17 Weeks |
Customer Reference | |
Detailed Description | 220 Ohms ±5% 0.25W, 1/4W Through Hole Resistor Axial Carbon Film |
Datasheet | Datasheet |
EDA/CAD Models | CFR16J220R Models |
Category | Composition |
Mfr | Temperature Coefficient 0/ -450ppm/°C |
Series | Operating Temperature -55°C ~ 155°C |
Packaging Cut Tape (CT) Tape & Box (TB) | Package / Case |
Part Status Active | Supplier Device Package Axial |
Resistance | Size / Dimension 0.073" Dia x 0.138" L (1.85mm x 3.50mm) |