86-100G-RT
DigiKey Part Number
223-1486-5-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
86-100G-RT
Description
SENSOR 100PSIG 0.1V
Manufacturer Standard Lead Time
17 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Pressure Sensor 100PSI (689.48kPa) Vented Gauge 0 mV ~ 100 mV Cylinder
Category
Accuracy
±0.1%
Manufacturer
TE Connectivity Measurement Specialties
Port Style
No Port
Packaging
Tube
Features
Temperature Compensated
Part Status
Active
Termination Style
Cable with Connector
Applications
Board Mount
Maximum Pressure
300PSI (2068.43kPa)
Pressure Type
Vented Gauge
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Operating Pressure
100PSI (689.48kPa)
Package / Case
Cylinder
Output Type
Wheatstone Bridge
Base Product Number
Output
0 mV ~ 100 mV