RXM-315-LR_View2
RXM-315-LR
DigiKey Part Number
RXM-315-LR-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RXM-315-LR
Description
RF RECEIVER ASK/OOK 315MHZ
Manufacturer Standard Lead Time
4 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
LR RF Receiver ASK, OOK 315MHz -112dBm 10kbps Castellation
Category
Current - Receiving
5.2mA
Manufacturer
TE Connectivity Linx
Data Interface
Serial
Series
Antenna Connector
Castellation
Packaging
Tube
Features
Long Range
Part Status
Active
Voltage - Supply
2.1V ~ 3.6V
Frequency
315MHz
Operating Temperature
-40°C ~ 70°C