OTX-433-HH-LR8-MS
DigiKey Part Number
OTX-433-HH-LR8-MS-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
OTX-433-HH-LR8-MS
Description
REMOTE CONTROL TX MS 433MHZ 8BTN
Manufacturer Standard Lead Time
42 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
RF Transmitter 433MHz ASK, OOK Handheld, 8 Button
Category
Frequency
433MHz
Manufacturer
TE Connectivity Linx
Applications
General Remote Control, Home Automation, RKE
Packaging
Bulk
Interface
Handheld, 8 Button
Part Status
Active
Features
8 Buttons, 1000 ft. Operating Distance
Function
Transmitter
Voltage - Supply
2.1V ~ 3.6V