ANT-916-CW-HWR-SMA
DigiKey Part Number
ANT-916-CW-HWR-SMA-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ANT-916-CW-HWR-SMA
Description
RF ANT 916MHZ WHIP TILT SMA MALE
Manufacturer Standard Lead Time
4 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
RF ANTENNA ISM, LoRa, Sensor Networks, SigFox Whip, Tilt SMA Male Connector Mount
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
ANT-916-CW-HWR-SMA Models
Category
Antenna Type
Whip, Tilt
Manufacturer
TE Connectivity Linx
Number of Bands
1
Series
VSWR
2
Packaging
Bulk
Gain
1.2dBi
Part Status
Active
Termination
SMA Male
RF Family/Standard
General ISM
Mounting Type
Connector Mount
Frequency Group
UHF (300MHz ~ 1GHz)
Height (Max)
5.591" (142.00mm)
Frequency (Center/Band)
915MHz
Applications
ISM, LoRa, Sensor Networks, SigFox
Frequency Range
900MHz ~ 930MHz